I MOSCOW INTERNATIONAL FESTIVAL OF ARCHIVAL FILMS
NOVEMBER 2021
15
17
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28
23
29
30
8
10
11
12
13
14
9
1
3
4
5
6
7
2
Пн
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Вт
Пн
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Вт
16
Mo
Mo
Tu
Tu
We
We
Th
Th
Fr
Fr
Sa
Sa
Su
Su
NOVEMBER 20, SATURDAY
  
10:45
Heartbeat (1938)
The film will be screened in its original language with Russian subtitles. Film 35 mm.
12+

The film will be presented by film critic Vladimir Vinogradov.
Illuzion Cinema
Big Hall
November 20
11:35
Ascention (1976)
16+
Illuzion Cinema
VIP1 Hall
November 20
12:00
Illuzion Cinema
Small Hall
November 20
12:00
July Rain (1966)
6+
Illuzion Cinema
VIP2 Hall
November 20
13:30
This Answering Service Takes No Messages (1978)
16+

The film will be presented by the curator of the program Dmitry Frolov.
Video message from director Alain Cavalier.
The Garage Museum
of Contemporary Art
November 20
13:50
Moloch (1999)
18+
Illuzion Cinema
VIP1 Hall
November 20
13:55
The Stranger (1985)
Film 35 mm.
Special release of the program "Up to 16 and older" in memory of director Dinara Asanova (1988)
12+

The film will be presented by art critic of the State Film Fund (Gosfilmofond) Anastasia Terentieva.
Illuzion Cinema
Big Hall
November 20
14:00
Courier (1986)
6+
Illuzion Cinema
Small Hall
November 20
14:15
Vocal Parallels (2005)
12+
Illuzion Cinema
VIP2 Hall
November 20
15:45
Come and See (1985)
16+
Illuzion Cinema
VIP2 Hall
November 20
15:55
Illuzion Cinema
Small Hall
November 20
16:00
The Encounter (1996)
Holy Places (2007)
16+

The films will be presented by the curator of the program Dmitry Frolov.
Video message from director Alain Cavalier.
The Garage Museum
of Contemporary Art
November 20
16:00
World of Art. Part I
Seven Soviet Songs (1965)
Performed by Leonid Kogan (1967)
The Ladder of Senses (1981)
An Orchestra Rehearsal (1985)
12+

The films will be presented by the chief editor of the Lenfilm studio, film critic Andrey Apostolov.
The Documentary
Film Center
November 20
16:05
Illuzion Cinema
VIP1 Hall
November 20
16:10
Certificate of Maturity (1954)
Film 35 mm.
12+

The film will be presented by film critic Evgeny Margolit.
Illuzion Cinema
Big Hall
November 20
16:30
Drama in a Gypsy Camp Near Moscow (1908)
16th Century Russian Wedding (1908)
The Lady With the Camelias (1909)
The Death of Ivan the Terrible (1909)
12+

The films will be presented by the director of the festival Nadezhda Stepanova and the program director of the Khudozhestvenny (Art) cinema Stas Tyrkin.
Khudozhestvenny (Art)
Cinema
November 20
18:00
The Puritain (1937)
The film will be screened in its original language with Russian subtitles.
12+
Illuzion Cinema
Small Hall
November 20
18:05
Boy and Girl (1966)
16+
Illuzion Cinema
VIP1 Hall
November 20
18:30
Courier (1986)
6+
Illuzion Cinema
VIP2 Hall
November 20
18:40
Playing at Love (1932)
The film will be screened in its original language with Russian subtitles.
12+

The film will be presented by art critic of the State Film Fund (Gosfilmofond) Alisa Nasrtdinova.
Illuzion Cinema
Big Hall
November 20
19:00
Le Filmeur (2005)
16+

The films will be presented by the curator of the program Dmitry Frolov.
Video message from director Alain Cavalier.
The Garage Museum
of Contemporary Art
November 20
19:45
Ascention (1976)
16+
Illuzion Cinema
VIP1 Hall
November 20
19:50
The Stranger (1985)
Special release of the program "Up to 16 and older" in memory of director Dinara Asanova (1988)
12+
Illuzion Cinema
Small Hall
November 20
20:25
July Rain (1966)
6+
Illuzion Cinema
VIP2 Hall
November 20
21:40
Heartbeat (1938)
The film will be screened in its original language with Russian subtitles. Film 35 mm.
12+
Illuzion Cinema
Big Hall
November 20
22:00
Illuzion Cinema
VIP1 Hall
November 20
22:05
Vienna Blood (1942)
The film will be screened in its original language with Russian subtitles. Film 35 mm.
12+
Illuzion Cinema
Small Hall
November 20
22:40
Vocal Parallels (2005)
12+
Illuzion Cinema
VIP2 Hall
November 20
There are no film screenings. Reset all filters

Made on
Tilda